W najbliższą sobotę, 13 października po raz pierwszy w Polsce będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci.To wydarzenie promujące prawidłowe nawyki związane z pozbywaniem się elektrośmieci. Dziś tylko 20 proc. elektrośmieci jest poddawanych recyklingowi. A aż 40 milionów ton trafia na składowiska, gdzie są spalane lub przetwarzane w nieprawidłowy sposób.
Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci to inicjatywa WEEE Forum, międzynarodowego zrzeszenia reprezentującego organizacje odzysku not for profit działające w branży elektroodpadów. W Polsce oficjalnym organizatorem wydarzenia jest ElektroEko, które wraz z Centrum UNEP GRID-Warszawa przygotowało program działań edukacyjnych skierowanych do konsumentów, mediów, instytucji oraz przedsiębiorców. Partnerami wydarzenia zostali APPLia Polska oraz Związek Cyfrowa Polska a Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przyznało Patronat Honorowy.
Konieczna edukacja
Jak wyjaśnia prezes ElektroEko Grzegorz Skrzypczak, wydarzenie ma na celu edukowanie konsumentów, jak należy postępować z elektrośmieciami, a w konsekwencji zwiększyć poziom ich recyklingu. – Prawidłowy system gospodarowania zużytym sprzętem to wymierny efekt dla środowiska. To także nowe miejsca pracy w tworzącej się branży recyklingu oraz innowacje technologiczne umożliwiające maksymalny odzysk surowców ze zużytego sprzętu. To ważne zwłaszcza w dobie coraz częściej wyczerpywania się światowych zasobów– mówi Grzegorz Skrzypczak. I dodaje: – Wielkim wyzwaniem staje się też powszechna edukacja społeczna pozwalająca zrozumieć każdemu mieszkańcowi, użytkownikowi sprzętu elektrycznego i elektronicznego, jak wielka jest jego rola w tym procesie.
Organizatorzy poprzez tą proekologiczną inicjatywę chcą zachęcać Polaków aby nie wyrzucali elektrośmieci do śmietników a oddawali je do specjalnych punktów. Wyjątkowo aktywnie w wydarzenie zaangażowane są szkoły, które z tej okazji zaplanowały specjalne lekcje, happeningi czy akcje zbierania.
Więcej informacji oraz poradnik o elektrośmieciach można znaleźć na www.dzienbezelektrosmieci.pl
Unijny komisarz: brakuje świadomości społecznej w sprawie elektrośmieci
Szacuje się, że aż 50 milionów ton elektrośmieci zostanie wytworzonych na całym świecie w 2018 roku. Połowa z nich to urządzenia osobiste, takie jak komputery, ekrany, smartfony, tablety i telewizory. Zaś reszta to większe urządzenia gospodarstwa domowego oraz sprzęt do ogrzewania i chłodzenia. Tylko 20 proc. elektrośmieci jest poddawanych recyklingowi każdego roku, co oznacza, że pozostałe 40 milionów ton trafia na składowiska, gdzie są spalane lub przetwarzane w nieprawidłowy sposób. Powoduje to ogromne straty cennych i niezbędnych surowców, które mogłyby być ponownie wykorzystane. Zanieczyszczenie środowiska naturalnego takimi odpadami powoduje też poważne problemy zdrowotne, środowiskowe i społeczne m.in. poprzez nielegalne przemieszczanie odpadów elektronicznych do krajów rozwijających się.
– Jest to ważna i aktualna inicjatywa, ponieważ ilość elektrośmieci corocznie się zwiększa, a zawarte w nich surowce są niezbędne do wytwarzania nowych produktów i zaspokojenia popytu konsumentów na nowe sprzęty elektryczne i elektroniczne– ocenił Karmenu Vella, unijny komisarz ds. Środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa. – Nawet w Unii Europejskiej, która jest światowym liderem w elektrorecyklingu tylko 35 proc. elektrośmieci jest oficjalnie raportowane jako zebrane i poddane recyklingowi, a brak świadomości społecznej uniemożliwia poszczególnym krajom rozwój w kierunku gospodarek o obiegu zamkniętym– podkreślił.
Link do strony artykułu: https://badaniamarketingowe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/13-pazdziernika-pierwszy-w-polsce-dzien-bez-elektrosmieci